Ewa Brok Etykieta Biznesowa

Strój na rozmowę kwalifikacyjną

Czy powinien być dopasowany do charakteru przedsiębiorstwa czy stanowiska o które się staramy?

Alternatywny wizerunek wcale nie musi nas dyskredytować - mówi Ewa Brok w swoim felietonie o rozmowie kwalifikacyjnej.

Zadzwonił do mnie kolega z pytaniem: „Idę na rozmowę rekrutacyjną do studia tatuażu. Nie muszę zakładać marynarki, prawda?”.
Istnieją firmy i zawody, gdzie większa swoboda w ubiorze jest wręcz oczekiwana i spotyka się z uznaniem. Awangardowa stylizacja świetnie sprawdza się w przypadku branży reklamowej, artystycznej, modowej czy dekoratorskiej. Tu mamy do czynienia z większą tolerancją wizerunkową.

Po co w biznesie standardy ubioru dotyczące rozmowy kwalifikacyjnej?

Ubiór jest naszą wizytówką. To on, w dużej mierze, buduje tzw. pierwsze wrażenie. A o nim decyduje zaledwie 11 sekund! Po tym czasie, rekruter oszacuje 2 kryteria: na ile jesteśmy sympatyczni i na ile jesteśmy wiarygodni. Te dwa elementy decydują o naszej ocenie aż w 90%!

Odpowiednio dobrany strój może podnieść nasze szanse w kwestii wiarygodności. Ubiór stanowi bowiem niewerbalną komunikację: możemy pokazać odwagę, pewność siebie, umiarkowanie, skłonność do łamania schematów, kontrowersyjność, czy też niezależność.

I tak na przykład w branży finansowej, szczególnie na szczeblu międzynarodowym, ceniony jest ubiór, który buduje zaufanie. W przypadku mężczyzn będzie to klasyczny garnitur w kolorze granatowym lub grafitowym. Koszula najlepiej w kolorze błękitnym lub białym, przy czym biel nie powinna trącać znoszoną szarością. Do tego granatowy, niebieski, bordowy lub ciemnofioletowy krawat oraz czyste i zadbane buty.

Granatowy górą!

Kolor granatowy dominuje w całym świecie biznesu, ponieważ jest połączeniem koloru niebieskiego i czarnego. Niebieski symbolizuje spokój, godność, powagę, podczas gdy czarny dodaje mocy. Granat świetnie sprawdza się we wszystkich częściach garderoby zarówno męskiej jak i damskiej.

Po co nam to wszystko wiedzieć?

Biznes, szczególnie na szczeblu międzynarodowym, bardzo ceni znajomość norm, zasad i wysoką kulturę. W świecie pieniądza chcemy współpracować z osobami wzbudzającymi zaufanie.

Co z tatuażami i tunelami w uszach?

Alternatywny wizerunek wcale nie musi nas dyskredytować. Zastanówmy się tylko, jak wpisujemy się w klimat i politykę organizacji, do której chcemy przynależeć. Nie ma bowiem ważniejszej rzeczy, niż spójność między tym co prywatne i zawodowe!

Salon tatuażu chętniej zatrudni osobę z estetycznymi, dobrze wykonanymi tatuażami, bo będzie ona idealną wizytówką firmy. Ktoś, kto nie je mięsa, będzie dobrym kandydatem na pracownika w restauracji wegetariańskiej. Chętniej siadamy na fotel u fryzjera, kiedy on sam wzbudza nasz zachwyt.

A jeśli nie wiemy, co na siebie włożyć?

Jeśli nie wiemy co na siebie włożyć, wówczas postawmy na elegancję i klasykę. To bezpieczne rozwiązanie, które sprawdza się w każdym przypadku. Stańmy przed lustrem i wracajmy tam tak często, dopóki nie zobaczymy w odbiciu człowieka sukcesu!

Czego ostatecznie oczekuje od nas pracodawca?

Pracodawca pragnie mieć w swoim gronie pracowników, którzy urzekną klientów prawdą i autentycznością. Chce, by wpisali się w politykę firmy, a tak stanie się tylko wtedy, gdy sam pracownik zobaczy w niej wartość dla siebie. Jeśli przyjmiemy pracę wbrew swoim zasadom, to czas szybko zweryfikuje nasze „niedopasowanie” do organizacji.

Udostępnij znajomym!

Facebook
Twitter
LinkedIn

Jedna odpowiedź

  1. W samo sedno ?.
    Nie możemy iść na rozmowę w przebraniu, musimy być jednością ze strojem, jak druga skóra.
    Pozdrawiam serdecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Ewa Brok - etykieta biznesowa

Ewa Brok

Trener etykiety biznesowej, profesjonalnego wizerunku i autoprezentacji z 17-letnim doświadczeniem zawodowym.

Rozwija sztukę dyplomacji i komunikacji interpersonalnej. Wspiera managerów oraz przedsiębiorców w zwiększaniu zawodowej skuteczności poprzez budowanie tzw. marki osobistej. Uczę m.in. komunikacji niewerbalnej-przez wygląd, zachowanie i mowę ciała.

Inne felietony

Bądź na bieżąco!

Na moim osobistym profilu LinkedIn znajdziesz zawsze najświeższe informacje, w tym zapowiedzi szkoleń, nagrania video i krótkie felietony.

Zapraszam serdecznie!