Ewa Brok Etykieta Biznesowa

Pokazuj ludziom dłonie!

Gesty, które budują i burzą zaufanie

Świat pieniądza szuka ludzi pewnych siebie, wzbudzających autorytet i zaufanie. Po czym najczęściej rozpoznajemy intencje partnera biznesowego? Po gestach, a ściślej jego dłoniach! One mówią o nas więcej niż słowa. - pisze Ewa Brok w felietonie "Pokazuj ludziom dłonie"

Świat pieniądza szuka ludzi pewnych siebie, wzbudzających autorytet i zaufanie. Po czym najczęściej rozpoznajemy intencje partnera biznesowego? Po gestach, a ściślej jego dłoniach! One mówią o nas więcej niż słowa.

Warto wiedzieć, że mowa ciała decyduje aż w 70% o przebiegu spotkania, a ściślej o tym jaką ocenę przypisze nam rozmówca. Sposób operowania dłońmi zdradza nasze samopoczucie i nastawienie do rozmówcy.

Co nas zdradza najbardziej?

Zaplatanie, ściskanie, chowanie w kieszeniach, uderzanie o stół i nadmierne gestykulowanie.

Z jednej strony to, co robimy z dłońmi uwiarygadnia i uatrakcyjnia naszą rozmowę, z drugiej zdradzamy emocje, których usilnie staramy się nie wypowiedzieć. Jednak im więcej wysiłku wkładamy w ich „chowanie”, tym bardziej wyrazista staje się nasza gestykulacja, ujawniająca w efekcie poziom naszego zdenerwowania.

Jakie gesty ujawniają intencję?

  • Gdy zacieramy dłonie. To sposób, w jaki wyrażamy pozytywne oczekiwania.
    Szybkość, z jaką to robimy, świadczy o tym, kto będzie beneficjentem sytuacji. Czasem towarzyszy temu jeszcze przyklaśnięcie.
  • Gdy splatamy i zaciskamy palce obu dłoni. To z kolei świadczy o dystansie, niepokoju lub nawet negatywnym nastawieniu.
  • Gdy trzymamy ręce za plecami. Ten gest nie jest dobrze odbierany. Jeśli ręce są założone do tyłu, a głowa jest uniesiona do góry, świadczy to o zbytniej pewności siebie, poczuciu wyższości i chęci władzy.
  • Gdy splatamy ręce na karku i eksponujemy krocze. Typowe dla mężczyzn! ? Gest charakterystyczny dla tych, którzy mają poczucie wyższości i rządzę dominacji.
  • Gdy rozwieramy palce na stole. Wyrażamy w ten sposób pewność siebie i autorytet. To tzw. gest terytorialny.
  • Gdy rozkładamy ręce i ramiona. Świadczy to o tym, że pragniemy zawłaszczyć terytorium. 

 Dobra wiadomość!

Wraz z doświadczeniem uczymy się panowania nad emocjami i sposobem ich wyrażania. To, co widoczne, czyli nasze gesty, można po prostu wyćwiczyć!  Trzeba tylko włączyć większą uważność i wypracować nowe nawyki.

Czy w tej grze można się zatracić?

Decydując się na kontrolowanie swojej mowy ciała, musimy znaleźć złoty środek. Jeśli wyuczone gesty mają u podstawy negatywną manipulację, prędzej czy później ta gra nas pogrąży. Dlatego warto postawić na to, co prawdziwe i co płynie zgłębi naszych odczuć.

Zamiast eliminować w swoim zachowaniu pewne odruchy, przyjrzyjmy się im i zobaczmy co za nimi stoi (jaki rodzaj lęku, obawy, zakłopotania). Następnie popracujmy nad zmianą swojego nastawienia i odczuwania. Odruch z czasem sam zaniknie, a my będziemy wkładali coraz mniej kontroli nad swoim zachowaniem. Będziemy płynąć na fali naturalnych odruchów, które będą zgodne z naszym wewnętrznym samopoczuciem. Pokażemy w ten sposób spokój, pewność siebie i przychylne nastawienie.

Rozpraw się z własnymi blokadami

Reasumując, warto wiedzieć więcej o mowie ciała, jednak po to, by odkrywać w ten sposób swoje własne blokady i się z nimi rozprawić. Gestykulacja zmieni się w sposób naturalny, a nasze rozmowy biznesowe nie będą oparte na fałszywych przekonaniach, tylko na PRAWDZIE, która wbrew opinii wielu osób jest doceniana i poszukiwana w dzisiejszym biznesie!

Udostępnij znajomym!

Facebook
Twitter
LinkedIn

Jedna odpowiedź

  1. Miałam przyjemność być na warsztatach z Panią Ewą i mogę szczerze powiedzieć, że bardzo pozytywna i miła kobieta! Jestem wdzięczna za informacje, które zostały mi przekazane 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Ewa Brok - etykieta biznesowa

Ewa Brok

Trener etykiety biznesowej, profesjonalnego wizerunku i autoprezentacji z 17-letnim doświadczeniem zawodowym.

Rozwija sztukę dyplomacji i komunikacji interpersonalnej. Wspiera managerów oraz przedsiębiorców w zwiększaniu zawodowej skuteczności poprzez budowanie tzw. marki osobistej. Uczę m.in. komunikacji niewerbalnej-przez wygląd, zachowanie i mowę ciała.

Inne felietony

Bądź na bieżąco!

Na moim osobistym profilu LinkedIn znajdziesz zawsze najświeższe informacje, w tym zapowiedzi szkoleń, nagrania video i krótkie felietony.

Zapraszam serdecznie!