Ewa Brok Etykieta Biznesowa

Pierwsze wrażenie a rozmowa kwalifikacyjna

Efekt pierwszego wrażenia działa niezależnie od tego czy chcemy tego, czy nie. Psycholodzy w ostatnich badaniach wykazali, że powstaje on w ciągu zaledwie jednej czwartej sekundy, a przez kolejne dwie sekundy jest weryfikowany przez nasz mózg pod względem zasadności. Kto zatem jest mistrzem pierwszego wrażenia, temu jest po prostu łatwiej.

Biznes w pierwszej kolejności kupuje emocjami, stąd tak ważne jest dopracowanie efektu pierwszego wrażenia i towarzyszącej mu komunikacji niewerbalnej.

Jest chemia albo jej nie ma.

Czasem słyszymy: "Dopiero co ją  poznałam, a czuję jakbym znała ją lata". To właśnie jest ta chemia, która powstaje w pierwszych sekundach spotkania. Podświadomie zwracamy uwagę na: wygląd zewnętrzny, uśmiech lub jego brak, wyraz twarzy, zapach, głos, postawę. Im mniej czasu mamy na poznanie danej osoby, tym bardziej prawdopodobne, że będziemy kierować się właśnie tymi odczuciami.

Chcesz tę pracę? To pokaż, że Ci zależy.

Jeśli chcesz zrobić, jak najlepsze wrażenie na przyszłym pracodawcy podczas kolejnych etapów rekrutacji – przygotuj się. Dowiedz się jak najwięcej o firmie, z którą chcesz się związać. Jak się okazuje dla wielu wciąż nie jest to takie oczywiste. Przygotuj sobie odpowiedzi na pytania: dlaczego ubiegasz się o to stanowisko, dlaczego rezygnujesz z poprzedniego, kim jesteś, jakie są Twoje mocne i słabe strony, jakie są Twoje życiowe cele i wartości. Podczas rozmowy, bądź lojalny wobec poprzedniego pracodawcy, nawet jeśli współpraca z nim się nie układała. Przećwicz rozmowę z kimś bliskim, pomoże to wskazać ewentualne niedoskonałości, rozładować stres, nabrać pewności siebie. Zadbaj o wygląd zewnętrzny zgodny ze wszystkimi standardami protokołu oraz pamiętaj o komunikacji niewerbalnej: kontakt wzrokowy, postawa, gesty.

Jakie błędy najczęściej popełniamy?

Wielu ludzi wciąż jest nieświadomych, jak małe elementy mają wpływ na to, czy dział rekrutacji zdecyduje się na naszą kandydaturę, czy ją odrzuci. Czego nie lubią pracodawcy? Gdy na rozmowę kwalifikacyjną kandydaci przychodzą nieodpowiednio ubrani, często w brudnych butach. Przyjmują zbyt duży luz w postawie już przy powitaniu, nie zdając sobie sprawy, że to dystansu nie skróci, a może tylko popsuć relacje. Są nieprzygotowani, licząc na swój urok i szczęście. Dużym faux pas jest także mocny makijaż lub jego brak, zbyt ostry zapach perfum lub, co też się zdarza, potu; niezadbane dłonie i nieprzyjemny zapach z ust.

Nie udawaj kogoś, kim nie jesteś!

Największy błąd, jaki może zrobić osoba rekrutowana to grać, udawać kogoś innego. Robiąc słabe pierwsze wrażenie musimy w kolejnych krokach dołożyć dużo pracy, aby ten efekt naprawić. Tylko po co?  Pokażmy już na początku, że możemy być najlepszą wizytówką danego przedsiębiorstwa.

Wypracowane nawyki czy „standardy na szybko”?

Rozwój i praca nad sobą, daje przede wszystkim dobre relacje z ludźmi, co wpływa na poczucie własnej wartości oraz efektywność w życiu prywatnym i zawodowym.  Dlatego warto pielęgnować w sobie nawyki, które będą naszym kołem napędowym. Które pomagają, a nie hamują.  Zarówno nasz wygląd, jak i sposób zachowania należą do czynników, które bezpośrednio wpływają na promocję własnej osoby, a tym samym na reklamę przedsiębiorstwa czy firmy.

Co nam sprzyja?

To my mamy wpływ na to czy, nasze zachowanie i nasz wygląd, będzie naszym sprzymierzeńcem. I choć mamy szereg technik zadawania pytań podczas rozmów o pracę, a stosowane metody psychometryczne są bardzo wyszukane, jedno jest pewne – liczy się autentyczność!

Udostępnij znajomym!

Facebook
Twitter
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Ewa Brok - etykieta biznesowa

Ewa Brok

Trener etykiety biznesowej, profesjonalnego wizerunku i autoprezentacji z 17-letnim doświadczeniem zawodowym.

Rozwija sztukę dyplomacji i komunikacji interpersonalnej. Wspiera managerów oraz przedsiębiorców w zwiększaniu zawodowej skuteczności poprzez budowanie tzw. marki osobistej. Uczę m.in. komunikacji niewerbalnej-przez wygląd, zachowanie i mowę ciała.

Inne felietony

Bądź na bieżąco!

Na moim osobistym profilu LinkedIn znajdziesz zawsze najświeższe informacje, w tym zapowiedzi szkoleń, nagrania video i krótkie felietony.

Zapraszam serdecznie!