Ewa Brok Etykieta Biznesowa

Gesty w kontaktach międzynarodowych

Co warto wiedzieć o najpopularniejszych gestach, by nie postawić siebie w krępującej sytuacji

Przewodnik po najpopularniejszych gestach z wytłumaczeniem co one znaczą w różnych zakątkach świata. Opisuje Ewa Brok – ekspert etykiety biznesowej i towarzyskiej.

Gesty to jedne z najbardziej rzucających się w oczy sygnałów podczas rozmowy twarzą w twarz. Każdy z nas, często nieświadomie, posiłkuje się gestami, by podkreślić to, co mówi lub wyrazić niewerbalnie swoje myśli i uczucia. Uczymy się ich podświadomie i bez problemu rozumiemy ich znaczenie, jednak musimy pamiętać, że w różnych krajach i kulturach mogą oznaczać coś zupełnie innego.

Poniżej przedstawiam Wam przewodnik po najpopularniejszych gestach z wytłumaczeniem co one znaczą w różnych zakątkach świata. Z pewnością przyda się Wam ta wiedza nie tylko podczas spotkań biznesowych, ale także podczas zagranicznych wakacji.

Zgięcie palca

Bardzo popularny gest, wyciągniętego i zginanego palca, oznacza w Polsce przywołanie kogoś i nie ma żadnych negatywnych konotacji. Uważajmy jednak będąc w Australii, Indonezji czy Ameryce Łacińskiej, ponieważ w tamtych częściach świata w ten sposób przywołuje się kobiety lekkich obyczajów.

Victoria!

Dwa wyprostowane palce, ułożone w literę V to dla nas symbol victorii, czyli zwycięstwa. Gest szczególnie spopularyzowany w okresie Solidarności, zupełnie co innego oznacza na Wyspach Brytyjskich. W Wielkiej Brytanii oraz Irlandii odwrócenie ręki i pokazanie grzbietu dłoni z palcami ułożonymi w V traktowany jest jako obelga.

Jest okej

Popularna “okejka”, czyli kciuk i palec wskazujący, złożone w kółka oznacza to samo w Polsce i w USA. We Francji gest ten oznacza “zero”, natomiast w Japonii symbol ten oznacza “pieniądze”. Użycie jego może sugerować przejście do omawiania spraw finansowych.

Warto zaznajomić się z interpretacją poszczególnych gestów w różnych stronach świata. Jest to wyjątkowo ważne, ponieważ wykonując gest, który w innej kulturze oznacza coś zupełnie odmiennego niż w naszej, możemy kogoś obrazić lub postawić siebie w krępującej sytuacji. Co równie istotne, brak wiedzy o roli komunikatów niewerbalnych, świadczy o naszym braku kultury i obycia.

Puknij się w czoło!

Pukanie się w czoło w Polsce, Niemczech czy Francji jest gestem obraźliwym, który możemy interpretować jako “ty głupku!”. Zupełnie inaczej ten gest interpretuje się w Hiszpanii, czy Anglii, gdzie oznacza on pochwałę samego siebie w kontekście “główka pracuje”.

Kciuk do góry!

W Polsce i w Ameryce interpretacja tego gestu jest zupełnie oczywista i oznacza “okej”, jest oznaką zadowolenia i aprobaty. Na Bliskim Wschodzie gest ten odbierany jest jako wulgarny znak seksualny.

Marszczenie czoła i unoszenie brwi

Ciekawa jest również kwestia interpretacji mimiki twarz. Marszczenie czoła i unoszenie brwi, które w Polsce jest objawem zdziwienia, w Peru oznacza żądanie zapłaty, w Iranie w ten sposób wyraża się potakiwanie, w Turcji zaprzeczenie, a w Niemczech jest wyrazem podziwu.

Udostępnij znajomym!

Facebook
Twitter
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Ewa Brok - etykieta biznesowa

Ewa Brok

Trener etykiety biznesowej, profesjonalnego wizerunku i autoprezentacji z 17-letnim doświadczeniem zawodowym.

Rozwija sztukę dyplomacji i komunikacji interpersonalnej. Wspiera managerów oraz przedsiębiorców w zwiększaniu zawodowej skuteczności poprzez budowanie tzw. marki osobistej. Uczę m.in. komunikacji niewerbalnej-przez wygląd, zachowanie i mowę ciała.

Inne felietony

Bądź na bieżąco!

Na moim osobistym profilu LinkedIn znajdziesz zawsze najświeższe informacje, w tym zapowiedzi szkoleń, nagrania video i krótkie felietony.

Zapraszam serdecznie!