Gesty to jedne z najbardziej rzucających się w oczy sygnałów podczas rozmowy twarzą w twarz. Każdy z nas, często nieświadomie, posiłkuje się gestami, by podkreślić to, co mówi lub wyrazić niewerbalnie swoje myśli i uczucia. Uczymy się ich podświadomie i bez problemu rozumiemy ich znaczenie, jednak musimy pamiętać, że w różnych krajach i kulturach mogą oznaczać coś zupełnie innego.
Poniżej przedstawiam Wam przewodnik po najpopularniejszych gestach z wytłumaczeniem co one znaczą w różnych zakątkach świata. Z pewnością przyda się Wam ta wiedza nie tylko podczas spotkań biznesowych, ale także podczas zagranicznych wakacji.
Zgięcie palca
Bardzo popularny gest, wyciągniętego i zginanego palca, oznacza w Polsce przywołanie kogoś i nie ma żadnych negatywnych konotacji. Uważajmy jednak będąc w Australii, Indonezji czy Ameryce Łacińskiej, ponieważ w tamtych częściach świata w ten sposób przywołuje się kobiety lekkich obyczajów.
Victoria!
Dwa wyprostowane palce, ułożone w literę V to dla nas symbol victorii, czyli zwycięstwa. Gest szczególnie spopularyzowany w okresie Solidarności, zupełnie co innego oznacza na Wyspach Brytyjskich. W Wielkiej Brytanii oraz Irlandii odwrócenie ręki i pokazanie grzbietu dłoni z palcami ułożonymi w V traktowany jest jako obelga.
Jest okej
Popularna “okejka”, czyli kciuk i palec wskazujący, złożone w kółka oznacza to samo w Polsce i w USA. We Francji gest ten oznacza “zero”, natomiast w Japonii symbol ten oznacza “pieniądze”. Użycie jego może sugerować przejście do omawiania spraw finansowych.
Warto zaznajomić się z interpretacją poszczególnych gestów w różnych stronach świata. Jest to wyjątkowo ważne, ponieważ wykonując gest, który w innej kulturze oznacza coś zupełnie odmiennego niż w naszej, możemy kogoś obrazić lub postawić siebie w krępującej sytuacji. Co równie istotne, brak wiedzy o roli komunikatów niewerbalnych, świadczy o naszym braku kultury i obycia.
Puknij się w czoło!
Pukanie się w czoło w Polsce, Niemczech czy Francji jest gestem obraźliwym, który możemy interpretować jako “ty głupku!”. Zupełnie inaczej ten gest interpretuje się w Hiszpanii, czy Anglii, gdzie oznacza on pochwałę samego siebie w kontekście “główka pracuje”.
Kciuk do góry!
W Polsce i w Ameryce interpretacja tego gestu jest zupełnie oczywista i oznacza “okej”, jest oznaką zadowolenia i aprobaty. Na Bliskim Wschodzie gest ten odbierany jest jako wulgarny znak seksualny.
Marszczenie czoła i unoszenie brwi
Ciekawa jest również kwestia interpretacji mimiki twarz. Marszczenie czoła i unoszenie brwi, które w Polsce jest objawem zdziwienia, w Peru oznacza żądanie zapłaty, w Iranie w ten sposób wyraża się potakiwanie, w Turcji zaprzeczenie, a w Niemczech jest wyrazem podziwu.